Web Tasarım kuş kovucu Plastik Kuşkonmaz Tekirdağ çilingir plastik kuşkonmaz tel Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz iş elbiseleri tekirdağ organizasyon

21 Haziran 2021, Pazartesi

Son dakika Karaman haberleri

Doç. Dr. Mustafa DİĞLER'in "Horozlar ve Suretler" isimli resim sergisi

Doç. Dr. Mustafa DİĞLER'in

Sergide yer alan çalışmalar sanatçının son iki yıl içerisinde ürettiği  çalışmalar olup sergide yaklaşık 41 çalışma yer almaktadır. Sergi, 6 Aralık 2019’a kadar Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sanat Galerisinde Cumartesi ve Pazar günleri hariç diğer günler 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçı DİĞLER, horoz simgesi üzerinde yaklaşık 6 yıldır çalışma yapmaktadır. Sanatçının gelekneksel sanatlara olan ilgisi sanatçıyı horoz ve tavuk imgesini kullanmaya itmiştir. Sanatçının resimlerinde horoz simgesini kullanmasının nedenlerinden birisi horoz simgesinin geleneksel kültürdeki sembolik anlamlarının yanı sıra bazen de plastik bir ifade aracı olarak bunu seçmesidir.

Türk sanatında horoz-tavuk simgesinin Proto-Türk veya Hun dönemi olarak adlandırılan dönemde Pazırık kurganlarından çıkarılan eserler arasında bulunduğu dikkat çekmektedir. Pazırık kurganlarında çıkan eserler arasında horoz-tavuk simgesi deriden kesilmiş veya lahitler üzerine oyulmuş şekilde ya da elbiselerde yer almaktadır. Bunlar büyük olasılıkla kötü ruhları kovan koruyucu simgelerdir. Horoz-tavuk simgesi ayrıca On İki Hayvanlı Türk Takviminde yılı simgeleyen hayvanlardan biridir. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemi minyatür, hat, fersk, maden, ahşap, taş ve halı sanatında özellikle Selçuklu sanatının en gözde eserlerinden olan Varka ve Gülşah minyatürleri ile Osmanlı sanatına ait Hümayunname ve Zübdetü’t Tevarih minyatürlerinde çok sayıda horoz ve tavuk figürüne rastlanmaktadır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık