22 Ekim 2018, Pazartesi

Son dakika Karaman haberleri

Ali Güler, Beklenen Açıklamayı Yaptı

Ali Güler, Beklenen Açıklamayı Yaptı

Asker, Tarihçi ve Akademisyen kimliğinin yanında, Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli tarafından ikinci kez MYK üyeliğine layık görülen Ali Güler, aday adaylığı konusunda bir açıklama yaptı.

Güler açıklamasında, “Akademik çalışmalarıma devam etmek istediğim için, Sayın Genel Başkanım Devlet Bahçeli Bey'in hayır ve duasını, iznini alarak, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan 27. Dönem TBMM Genel Seçimlerinde Milletvekilliği aday adaylığına başvuru yapmayacağım. Bu yönde iyi niyet ve temennilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi.

ALİ GÜLER KİMDİR?

2 Kasım 1962 yılında Karaman'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Karaman’da yaptı. Karaman Lisesi’nden 1979 yılında mezun oldu ve 1980 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda başladığı yüksek öğrenimini, 1984 yılında bitirdi.

Aynı fakülte’de okurken 1982 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına “askeri öğrenci” oldu. 5 Ağustos 1988 – 5 Ağustos 2002 tarihleri arasında 14 yıl Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda Atatürkçülük ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi öğretim elemanı olarak çalıştı. 5 Ağustos 2002 – 6 Ağustos 2004 tarihleri arasında Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Komutanlığı görevini yürüttü. 23 Ağustos 2004 tarihinde başladığı İstanbul'un Harbiye semtindeki Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Müze Kısım Amirliği görevini bir yıl yürüttü. Dr. Öğ. Albay rütbesinde iken, 3 Ekim 2005 tarihi itibarıyla kendi isteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli oldu.

Halen Türk Metal Sendikası Genel Başkan Danışmanlığı görevini yürüten Ali Güler, Avrasya Televizyonu'nda (ART) her hafta yayınlanan ve 4.5 saat süren “Düşünme Zamanı” isimli bir tartışma programını hazırlayıp sunmaktadır. Ali Güler aynı zamanda Berikan Yayınevi'nin de yayın danışmanlığını yürütmektedir.

Ali Güler, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde 1984 yılında başladığı Yüksek Lisans eğitimini, İstanbul’daki Rum-Yunan Teşkilat ve Cemiyetleri (30 Ekim 1918 - 16 Mart 1920) isimli çalışmasıyla 1986’da tamamladı. Aynı Enstitüde 1986 yılında başladığı Doktora eğitimini, Türkiye’deki Gayrimüslimlerin Yirminci Yüzyıl Başlarında Sosyo-Ekonomik Durumları (1900 - 1918) isimli çalışması ile 1993’te bitirdi.

1988 yılından beri Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Türk Askeri Tarih Komisyonu Asli Üyesi; 10 Şubat 2000 tarihinden itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri Atatürk Araştırma ve Eğitim Merkezi (ATAREM) Genel Kurul Üyesi, 15 Haziran 2000 tarihinden itibaren de Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı Haberleşme Üyesi olan Ali Güler, Türkiye’deki Gayrimüslimler (Rumlar, Ermeniler, Yahudiler), Türk-Yunan İlişkileri, Atatürk, Atatürkçülük ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi alanlarında eser sahibi olup, bu konularla ilgili makaleleri çeşitli akademik ve askeri dergilerde yayınlanmıştır. Başta, Genelkurmay Başkanlığı’nın düzenlediği “Askeri Tarih Seminerleri” olmak üzere bir çok bilimsel toplantıya davetli veya görevli olarak katılmış ve bu toplantılarda bilimsel bildiriler sunmuştur.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık