18 Haziran 2024, Salı

Son dakika Karaman haberleri

“Kendini Bilen Sera” Projesi İle Bölge Değerlendirmesine Katılacak

“Kendini Bilen Sera” Projesi İle Bölge Değerlendirmesine Katılacak

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması bölgesel proje değerlendirmesine katılmaya hak kazanan 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Begüm Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı ziyaret ederek projesi hakkında bilgiler verdi.
“Kendini Bilen Sera” isimli projesiyle, bu yıl 15.si düzenlenen 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölgesel proje değerlendirmesine katılmaya hak kazanan 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Begüm Şimşek, Okul Müdürü Rukiye Yılmazer ve Proje Danışmanı Sema Bilekyiğit ile birlikte proje hakkında İl Müdürü Mehmet Çalışkan’a bilgi verdiler.
Okul Müdürü Rukiye Yılmazer öğrencilerinin tasarladığı proje ile bölgedeki yağış miktarına göre ve sıcaklık değişimlerine, toprak kuruluğunda meydana gelen değişime göre kendisine yetebilen bir sistem oluşturduklarını ifade etti. 
Projenin her aşamasında destekleri ve rehberliği için Proje Danışmanı Sema Bilekyiğit’e teşekkür eden 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Begüm Şimşek, “Kendini Bilen Sera” projesi ile teknolojiyi kullanarak belirli bölgede yapılan sera faaliyetlerini ülkemizin tüm bölgelerinde yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirterek projeleriyle 15 Haziran’da gerçekleştirilecek Konya proje bölge değerlendirmesine Karaman’ı temsil edeceklerini ifade etti. 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan proje çalışmaları sebebiyle Okul Müdürü Rukiye Yılmazer’i, Proje Danışmanı Sema Bilekyiğit’i ve proje sahibi Begüm Şimşek’i tebrik etti. Teknoloji araçlarının gelişmesi ve sağladığı imkânların hayatımızın her alanında daha fazla kullanımı için özgün fikirlerin, projeler ortaya koymanın önemine değinen İl Müdürü Çalışkan, 21. yüzyılın yazılımlarla, otonom sistemlerle daha fazla hayatımızda yer edineceğine dikkat çekerek bu noktada yetişmiş öğrencilerin en büyük sermayemiz olduğunu vurguladı. 
15 Haziran’da gerçekleştirilecek Konya proje bölge değerlendirmesinde Begüm Şimşek’e ve proje ekibine başarılar dileyen Çalışkan, öğrenciye hediye vererek günün anısı hatıra fotoğrafı çekindi.

 

yukarı çık