17 Haziran 2024, Pazartesi

Son dakika Karaman haberleri

KMÜ'ye Yeni Bir Uygulama Mutfağı Daha

KMÜ'ye Yeni Bir Uygulama Mutfağı Daha

Daha önce Aşçılık Uygulama Mutfağına sahip olan KMÜ, öğrencilerin uygulama olanaklarını güçlendirerek Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü bünyesinde yeni bir uygulama mutfağına daha kavuştu.  
Uygulama Mutfağı'nın açılış törenine Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Nuri Özbey, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Vali Yardımcıları Mehmet Özmen, Kamuran Mustafa Ballı ve Oğuz Şenlik, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı İsmail Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp H. Aslan, rektör yardımcıları, danışmanlar, dekan ve müdürler, üniversite personeli ve davetliler katıldı.
Kurdele kesimiyle başlayan açılış programı, hayırlı olsun temennilerinin ardından Uygulama Mutfağı'nın gezilmesiyle devam etti. İl protokolü, KMÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erol Yüksel ile bölüm öğretim elemanlarından Uygulama Mutfağı hakkında ayrıntılı bilgi aldı. 
Dr. Öğretim Üyesi Yüksel, Uygulama Mutfağı'nın üniversitenin özellikle Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde ilgili alanlarda eğitim gören öğrencilere uygulama imkanı sunacağını ifade ederek Uygulama Mutfağı'nın açılması konusunda gösterdiği titizlik ve verdiği desteklerden dolayı Rektör Namık Ak'a teşekkür etti. 
Rektör Namık Ak ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin bölgenin ihtiyaçları ve sektörel gereksinimler doğrultusunda teknik ve akademik altyapısını güçlendirmeye devam edeceğini belirterek turizm, otelcilik, lokanta ve ikram hizmetleri anlamında üniversitenin bundan sonra da önemli mesafeler kaydedeceğini söyledi. 
Rektör Namık Ak, Uygulama Mutfağı'nın, ilk öğrencilerini 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde alan Pastacılık ve Ekmekçilik Programı öğrencilerine de üst düzeyde eğitim vermek amacıyla hizmet edeceğini ve açılışı yapılan Uygulama Mutfağı'nın 30-40 öğrencinin aynı anda çalışabileceği tezgahlara, fırın ve kazanlara, mutfak araç gereçlerine sahip olduğunu belirterek mutfağın en iyi otellerin standardında teknik altyapısının olduğunu vurguladı. Rektör Namık Ak ayrıca Pastacılık ve Ekmekçilik Programı ile KMÜ'nün geçtiğimiz yıl Türkiye'de bu programı açan iki üniversiteden biri olduğunu sözlerine ekledi.
Uygulama Mutfağı; Pastacılık ve Ekmekçilik Programı öğrencilerinin yanı sıra Aşçılık Programı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine de uygulama  imkanı sunacak. Uygulama Mutfağı ayrıca başta Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesindeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı olmak üzere diğer programların uygulama derslerine de altyapı desteği verecek.

 

yukarı çık