Web Tasarım kuş kovucu Plastik Kuşkonmaz Tekirdağ çilingir plastik kuşkonmaz tel Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz iş elbiseleri tekirdağ organizasyon

16 Temmuz 2020, Perşembe

Son dakika Karaman haberleri

KTSO'dan, Mesleki Yeterlilik Belgeleri Verilecek

KTSO'dan, Mesleki Yeterlilik Belgeleri Verilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye'nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmesi amacıyla kurulan ve kurulduğu günden bugüne Oda ve Borsaların işbirliğiyle şu ana kadar 16 ilde 31 binden fazla adayın sınav ve belgelendirme sürecini yürüten TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş,  gelen talepler doğrultusunda kapsamını genişletmeye devam ediyor. 

Son yapılan eklemeler ile EMLAK DANIŞMANLARI ve KÖPRÜLÜ VİNÇ OPERATÖRLERİ için mesleki yeterlilik belgelendirme işlemleri TOBB MEYBEM tarafından yapılacak.

 Eklenen yeni meslekler aşağıda açıklamaları ile belirtilmiştir.

1.) Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4: Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği" ile MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde, Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi verilmeyecektir.

 68.31.01. Nace kodu  Gayrimenkul acentelerinin faaliyetleri (gayrimenkulün ücret veya sözleşme temeline dayalı olarak satın alınması, satılması ve kiralanmasında aracılık, vb.) ana faaliyet kodu olanlar,

 05.06.2018 tarihinden önce herhangi bir odaya kaydı olanlar,

 Milli Eğitim'den onaylı Emlakçılık Sertifikasına sahip olanların  BELGE ALMA ZORUNLULUĞU YOKTUR.

2. Köprülü Vinç Operatörleri: MYK tarafından yayımlanan  "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin  Tebliğ ile "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. Üyelerimizin cezai yaptırımla karşılaşmaması adına çalışanların mesleki yeterlilik belgesi alması  gerekmektedir. Belge almayan vinç operatörleri için aylık kişi başı 775 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Konu ile ilgili açıklama yapan Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN " TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek, sınav merkezleri kurmak ve işletmek üzere kurulmuştur. Yakın bir gelecekte bir çok meslek dalı için zorunlu hale gelecek bu belgelendirme işlemi üyelerimiz ve çalışanları için çok önemlidir. Biz Karaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin sınav ve belgelendirme süreçlerinde yanlarındayız.  Belgelendirme kapsamındaki üyelerimiz ile ilmizde bu alanlarda faaliyet gösteren ya da bu alanlarda çalışmayı hedefleyen kişilerin  Odamız Yetkilileri ile iletişime geçmelerini rica ederiz” dedi. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık